آموزش مقررات رانندگی تهرانی ها

آموزش مقررات رانندگی تهرانی ها- در اوایل دهه 1330 اداره راهنمایی رانندگی شهربانی در تهران دو دستگاه لندرور انگلیسی برنگ یشمی داشت. این دو خودرو مجهز به دو بوق شیپوری بودند که در روی سقف قرار داشتند و نیز آمپلی فایری با بلندگویی روی سقف و گرامی که با صفحه 33 دور کار می کرد.

اتومبیل ها در اختیار دو افسر با درجه ستوان دومی بود. این دو افسر وظیفه داشتند در مراسم اسکورت مقامات و حفظ نظم در رفت و آمد میهمانی های سفارتخانه ها و برخی دیگر مراسم ها ماموریت نظم بخشی داشتند.

اغلب در ساعات اواسط روز یکی از دو ماشین در چهارراه استانبول توقف می کرد و ترانه های خوانندگانی نظیر روح انگیز و غیره را از بلند گوی خودرور پخش می کردند و در خلال ترانه ها افسر مستقر در خودرو به آموزش مقررات و توصیه ها و شعارهای ترافیکی می پرداخت. توصیه هایی مانند: «دیر رسیدن بهتر از هرگز نرسیدن است.»«حداکثر سرعت 30 کیلومتر است.»«مقابل پل توقف نکنید.»«مقابل مدارس مراقب عبور اطفال باشید.»«از خطوط میخکوبی شده عبور کنید(خط کشی وجود نداشت خط عابر پیاده با گل میخ های که روی سنگفرش خیابان زده بودند مشخص می شد.)»«هنگام عبور از خیابان نخست به چپ نگاه کنید.» و غیره./از خاطرات سرهنگ منصور اورنگ.

استفاده از مطالب این سایت تنها با ذکر منبع بلامانع است.