آبشار کبوترلو یا کفتر خوان (کند)

در میان دره بسیار زیبای شمال روستا، ازبلندای صخره ها به درون دره سرازیر می شود. این دره و آبشار زیبا هر ساله گردشگران زیادیاز شهر تهران به این ده می کشاند .

آرامگاه امام زاده محمد شعیب در حد فاصل دو روستا قرار دارد. این آرامگاه یک اتاق مربع شکل با مصالح سنگ لاشه، ملاط گچ و چوب است. ایوان آن ، چهارستون باریک فلزی و سقف آن شیروانی از جنس ورق گالوانیزه است. در داخل ضریح امامزاده سنگ مرمرینی وجود دارد که با پارچه های سبز رنگ و تمثال های ائمه تزیین شده است. در پیرامون این آرامگاه گورستان روستا واقع گردیده است.

آبشار كفترلو به فاصله تقریبی 6 كیلومتری شمال روستای كند علیا و در ارتفاع حدود 2هزار و 300 متر از سطح دریا قرار دارد. برای رسیدن به این آبشار از داخل روستا، نیاز به حدود 5/1 ساعت پیاده‌روی است. با ادامه خیابان اصلی و خروج از روستا پس از یك چرخش 90 درجه به سمت چپ وارد جاده‌ای می‌شوید بنام «خیابان آبشار». كمی بالاتر به یك دو راهی با تابلوی راهنما می‌رسید كه سمت راست به منطقه «آبكشه» و در ادامه به روستای راحت‌آباد و امامه رفته و سمت چپ ادامه خیابان آبشار است كه شما را مستقیم به سمت باغ‌های روستا و پس از آن به آبشار هدایت می‌كند. این جاده عریض و ماشین رو تا فاصله حدود یك كیلومتری آبشار امتداد دارد.

بیش تر راه هموار و كم شیب بوده و برای عبور از آن با خودرو مشكل خاصی نخواهید داشت بجز یك قسمت پرشیب در نیمه راه كه كمی پر دست‌انداز و ناهموار است. پیشنهاد من این است كه خودروی خود را در روستا و یا كمی بالاتر در مجاورت باغ‌ها و در زیر سایه درختان پارك كرده و مابقی مسیر تا آبشار را پیاده طی كنید تا از زیبایی‌های مسیر و پیچ و خم جاده در میان باغ‌های گیلاس و آلبالو بیشتر لذت ببرید. بخش‌هایی از جاده در نیمه راه با انبوه درختان در دو طرف احاطه شده و حالت كوچه باغ زیبایی به خود می‌گیرد كه لذت پیاده‌روی را دوچندان می‌كند. اگر در فصل تابستان در این مسیر باشید سایه خنك درختان در این كوچه باغ‌ها و زیبایی‌های چشمنواز آن خستگی راه را برای مدتی از یادتان خواهد برد.

استفاده از مطالب این سایت تنها با ذکر منبع بلامانع است.