پلاتین

پلائین- این روستا با داشتن قریب به 350 هکتار زمین های کشاورزی و باغات بسیار خوش آب وهوا و با صفا و دارای محصولاتی چون سیفی‌جات است. پلائین ابتدای اتوبان تهران قم کیلومتر سه و بر سر راه روستاهای مرتضی‌گرد و ولی‌آباد، جعفرآبادجنگل و کاشانک و مرجان‌آباد قرار دارد. دارای صنایع کوچک و کارگاه های صنعتی از جمله کشتارگاه دام است. این روستا از توابع بخش آفتاب در دهستان خلازیر قرار دارد و براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۸۵، ۳۶۱ نفر (۸۱خانوار) جمعیت دارد./ درگاه ملی آمار ایران.

اهالی می گویند؛ قدمت روستای پلائین حدود 500 سال است. آرامگاه امامزاده علی اکبر(ع) از فرزندان امام موسی کاظم(ع) در جوار این روستا است.

وجه تسمیه آبادی چنین است؛ چون زائرین حضرت معصومه (ع) در بین راه در این منطقه سرسبز در جوار آرامگاه این امامزاده بعد از زیارت اطراق و استراحت می‌کردند، این روستا را پل آئین می گفتند و امروز بر اثر کثرت استعمال پلائین شده است. ساختمان اصلی امامزاده علی اکبر قدیمی، خشت و گلی و دارای گنبدی خشتی بوده و جنبه تاریخی دارد. این بنا جزو آثار ملی به ثبت رسیده، در سال ۱۳۷۴ با نظارت میراث فرهنگی استان تهران مورد مرمت و توسعه قرار گرفت. ضریح  امامزاده به صورت مشبک با روکش طلاست که در سال ۱۳۸۱ احداث و در حرم این بقعه نصب گردیده است. محوطه آن به مساحت ۳۵۰۰ متر مربع دیوارکشی و درخت کاری شده است.

استفاده از مطالب این سایت تنها با ذکر منبع بلامانع است.