هتل ریتز تهران

هتل ریتز - سزار ریتز (César Ritz) ( 1918-1850) هتل دار سوئیسی و بنیانگذار چندین هتل بود. معروف ترین آن هتل ها ریتز های پاریس و لندن است، ولی در بیشتر شهرهای مشهور جهان شعبه دارد. سزار بنیانگذار هتل های زنجیره ای است که به  "King of Hoteliers, and Hotelier to Kings," معروف بود و اصطلاح ritzy ماخوذ از نام او و هتل های اوست. این اصطلاح رایج در اروپا را «Merriam-Webster»؛ چشمگیر، شیک فانتزی، کلوپ شبانه پر زرق و برق معنا کرده است.

« Imperial Suite» ریتز بسیار مشهور است و طی سال های گذشته میزبان معتبرترین مهمانان جهان از جمله  محمد رضا شاه پهلوی تا جورج اچ. بوش بوده است و نیز محل اقامت هرمان گورینگ در طول جنگ جهانی دوم بود و همین طور دایانا ، پرنسس ولز و دودی الفاید آخرین وعده غذایی خود را آنجا خوردند.

محمدرضا شاه دوران تحصیل را در سوئیس گذراند شاید این آشنایی و شاید شهرت تازه تهران بعد از جنگ جهانی دوم و کنفرانس تهران و غیره سبب شد، مدیریت ریتز در سال های بعد از جنگ (1327خ.) در تهران و در شمال غربی میدان فردوسی شعبه از هتل ریتز را با تابلویی با نام فارسی «مهمانخانه ریتز» در کنار نام انگلیسی «HOTEL RITZ» تاسیس کند. به قطع و یقین افتتاح هتل ریتز تهران باید در دهه بیست رخ داده باشد. بعدها ساختمان هتل سال ها فروش لوازم منزل و حوله برق لامع بود./ ترجمه مولف.

بعد از جنگ جهانی دوم رفته رفته تهران وضعیت بد و رقت بار موسم اشغال سربازان خصم و قحطی و بیماری را پشت سر گذاشت و با استقبال گام به گام برخی سرمایه گذاران خارجی و بهبود ثروت جمعی از تهرانی ها و غیره تا قبل از اتمام دهه سی احداث هتل های کوچک و مهمانخانه در مرکز شهر تهران رواج یافت. با شروع دهه چهل اقتصاد کشور رو به شکوفایی گذاشت و پس از ساخت هتل هیلتون دیگر هتل های بزرگ اندک اندک در تهران ساخته شد.

زمانی که هتل ساخته شد هنوز خیابان قرنی یعنی فیشرآباد ساخته نشده بود و راه باریکی بود.

 

 

استفاده از مطالب این سایت تنها با ذکر منبع بلامانع است.