مدرسه آلمانی

مدرسه آلمانی - مدرسه آلمانی در زمان قاجار در تهران تأسیس شد و از دولت ایران نیز ماهیانه هزار تومان به عنوان کمک دریافت می‌کرد تا اینکه در جریان جنگ جهانی اول این مدرسه تعطیل شد. در سال ۱۳۰۰ ش. مجلس شورای ملی با تصویب قانونی کمک سالیانه دوازده هزار تومان را به این مدرسه دوباره برقرار کرد تا مدرسه بازگشایی شود. وزارت معارف با سفارت آلمان مذاکره کرد که مدرسه آلمانی تبدیل به مدرسه صنعتی شود و با گذراندن لایحه ای از تصویب مجلس در شهریور ۱۳۰۱ کمک خود را به این مدرسه به سالیانه بیست هزار تومان افزایش داد.1 وزارت معارف برای راه‌اندازی مدرسه صنعتی در سال ۱۳۰۳ فردی به نام دکتر هانری اشترونک را از آلمان با حقوق سالیانه چهار هزار تومان دعوت به کار کرد2 که حقوق او در سال ۱۳۰۶ به ۴۸۰۰ تومان افزایش یافت. مدرسه صنعتی آلمانی رسماً در اواسط آبان ۱۳۰۳ گشایش یافت. 3 سال بعد یک معلم نجاری به نام مایر و یک معلم آهنگری به نام هیس هر کدام با حقوق ماهیانه ۱۸۰ تومان از آلمان استخدام شدند که ماشین‌الات لازمه برای کارگاه‌های مدرسه را نیز این دو خریداری و وارد کردند. 4 حقوق این دو معلم نیز از سال ۱۳۰۶ به سالی چهار هزار تومان افزایش یافت. در همین سال و با همین حقوق یک معلم مهندسى ماشین‌آلات و ریاضیات عالیه و یک استادکار دیگر آهنگرى با حقوق ماهی ۱۵۰ تومان از خارج استخدام شدند.5

نام مدرسه صنعتی آلمانی در سال ۱۳۰۸ به هنرسرای عالی تغییر یافت و محل آن، ابتدا در خیابان قوام‌السلطنه (سی تیر کنونی) بود. هنرسرای عالی از سال ۱۳۳۶ با اعمال تغییراتی به محل فعلی دانشگاه صنعتی امیرکبیر انتقال یافت و با نام انستیتوی فناوری تهران (TIT) به فعالیت خود ادامه داد.

در سال ۱۳۴۱ بار دیگر این مؤسسه دستخوش تحولاتی شد و ساختمان آن به شمال شرق تهران به زمینی با مساحت ۴۲۰ هزار مترمربع (۴۲ هکتار) در منطقهٔ نارمک انتقال یافت. از آن زمان به بعد هدف اصلی در نظر گرفته‌شده برای آن، تربیت دبیر فنی برای تأمین نیروی آموزشی لازم برای هنرستان‌های صنعتی بود. در سال ۱۳۵۱ هنرسرای عالی به دانشکدهٔ علم و صنعت ایران تغییر نام داد و در نهایت در سال ۱۳۵۷ با توجه به گسترش و تغییرات کیفی کارگاه‌های علمی و آموزشی، وزارت علوم و آموزش عالی وقت نام آن را به دانشگاه علم و صنعت ایران تغییر داد.

این مؤسسه از بدو تأسیس، چندین بار تغییر نام و مکان داده‌است که مهم‌ترین آن‌ها بدین شرح است:

•      سال ۱۳۰۸: تأسیس با نام هنر سرای عالی در خیابان سی تیر (قوام‌السلطنه)

•      سال ۱۳۳۶: تغییر نام به انستیتو تکنولوژی تهران (TIT)

•      سال ۱۳۴۲: تغییر نام به هنر سرای عالی و انتقال به منطقهٔ نارمک (محل کنونی)

•      سال ۱۳۵۱: تغییر نام به دانشکدهٔ علم و صنعت ایران

•      سال ۱۳۵۷: ارتقا به دانشگاه علم و صنعت ایران

1. مذاکرات جلسه ۱۳۶ دوره چهارم مجلس شورای ملی ۲۷ سنبله ۱۳۰۱.

2. مذاکرات جلسه ۱۰۲ دوره پنجم مجلس شورای ملی هفتم جدی ۱۳۰۳.

3. مذاکرات جلسه ۷۴ دوره پنجم مجلس شورای ملی پنجم عقرب ۱۳۰۳.

4. مذاکرات جلسه ۲۴۱ دوره پنجم مجلس شورای ملی اول بهمن ۱۳۰۴.

5. مذاکرات جلسه ۱۴۰ دوره ششم مجلس شورای ملی شانزدهم شهریور ۱۳۰۶.

 

استفاده از مطالب این سایت تنها با ذکر منبع بلامانع است.