بدرجهان خانم

بدرجهان خانم- فرزند محمدجعفرخان عرب بسطامي پس از شکست پدرش در مقابل آقا محمدخان قاجار به اسارت به تهران آورده شد. در سال 1197 ق  ( ۱۱۹۶ ق/سفینه محمود) به دستور آقامحمدخان قاجار به عقد فتحعلي خان که يازده سال بيشتر نداشت درآمد. او نخستين همسر فتحعلي شاه و مادر نخستين فرزند او همايون خانم  ملقب به خان باجي است. فرزندان ديگر وي عبارتند از بيگم جان خانم، سيد بيگم و دو پسر حسينعلي ميرزا فرمانفرما و حسنعلي ميرزا شجاع‌السلطنه. / عضدالدوله. 1376، 35.

بدرجهان خانم حسينعلي ميرزا را در سال 1203در قريه نوا به دنيا آورد و آقامحمدخان اين فرزند او را به همراه عباس ميرزا و محمدقلي ميرزا که همزمان با وي متولد شده بودند به حرمسراي خاص سلطاني منتقل کرد تا تحت نظر خود پرورش دهد. / هدايت، روضه‌الصفاي ناصري. 1339، ج 9، 226 .

حسينعلي ميرزا در سن 14 سالگي به حکومت فارس منصوب شد و تا 1250 قمري بر اين خطه حاکم بود، او از فرزندان سرکش فتحعلي شاه بود که از هر فرصت براي رسيدن به تخت سلطنت استفاده مي‌کرد. به نظر مي‌رسد که بدر جهان خانم نيز در اين راه او را همراه بود: «هنگامي که ولد ارشدش به فرمانفرمايي مملکت فارس نامزد گرديد او نيز به مرافقت سپر خجسته سير به دارالعلم شيراز رفته استراحت گزيد. چندي سرا و جهرا در کار مملکت مداخلات نمود تا  کاروانسالار اجل زمام بختي  جانش را از دست ساربان طبيعت ربود». / ميرزا فضل‌الله شيرازي خاوري، تاريخ ذوالقرنين، تصحيح و تحقيق: ناصر افشارفر، تهران، کتابخانه و مرکز اسناد مجلس شوراي اسلامي، 1380، ج 2، 1041 .

او از نیکوکاران بود. معروف است که در 1216ق وهابیان به کربلا حمله کردند و حمام خون راه انداختند و اماکن مقدس مذهبی را ویران نمودند. نقل می کنند که بدر جهان خانم خرابی های کربلا را آباد و مدارس دینی را تعمیر کرد و چند باب خانه را وقف علما و طلاب کرد./ نشريه الکترونيکي زنان. ش ۲۱.

بخشی از املاک و اراضی روستای قادوان بلوک خفر از توابع شیراز متعلق به بدر جهان خانم، بود.

برچسب‌ها:
استفاده از مطالب این سایت تنها با ذکر منبع بلامانع است.