باتمانقلیچ

باتمانقلیچ- حاج مهدي باتمانقليچ، بازرگان و سرمايه‌دار معروف و از ملاكين بزرگ ايران، در 1325 به فكر سياست افتاد، به حزب قوام‌السلطنه پيوست و خود را كانديداي وكالت مجلس نمود. در دوره پانزدهم با مساعدت ستاد ارتش و برادرش كه در آن تاريخ فرمانده تيپ اردبيل بود، به مجلس شوراي ملي راه يافت، ولي انتخابش سر و صداي زيادي ايجاد كرد و با اعتبارنامه‌اش مخالفت‌ها شد.

اين مخالفت‌ها براي رضاي خدا نبود، بلكه مخالفين مي‌خواستند از اين طريق گوش او را بريده و پولي دريافت كنند، در صورتي كه قبلا مبلغ قابل‌توجهي به حزب دموكرات كمك كرده بود. در مجلس به عنوان دفاع از خود گفت من در ايران به اندازه خاك سوئيس ملك دارم. اين جمله مدت‌ها ورد زبان‌ها بود.

پس از انقضاي دوره نمايندگي، به فعاليت بازرگاني خود افزود. در تمام رشته‌هاي تجارت وارد شد؛ از حمل‌و‌نقل گرفته تا هتلداري و شهرك‌سازي نفر اول بود. حضرت ابوالفضل عليه‌السلام را به عنوان شريك خود در همه جا معرفي مي‌كرد. ظاهرا فرزندانش با سرمايه اوليه او تله‌كابين و قصريخ را تاسيس كرده‌اند. يكي از فرزندان وي به نام هوشنگ وارد خدمات دولتي شد و در وزارت امور خارجه مراحلي از ترقي را پيمود و به مقام سفارت نائل آمد.

 

استفاده از مطالب این سایت تنها با ذکر منبع بلامانع است.