ایپکیان

در سال ۱۳۰۰ ش،موسیو گاسپار ایپکیان ( الی ۱۳۰۲ مدت۲۴ ماه) از سوی سید ضیاء رئیس بلدیه تهران شد. وی کارهای مهمی در تهران انجام داد؛ از جمله تأمین روشنایی . آن موقع اپیکیان در روزنامۀ رعد به نویسندگی مشغول بود. دولت آمریکا حاضر به دادن وام به تشکیلات ادارۀ بلدیه و گسترش آن در تمام ایران شد و دو تن از مستشاران آن دولت نیز در شهرداری مشغول به کار شدند. تعدادی از خیابان‌ها سیم‌کشی و روشن شد.از جمله تامین روشنایی خیابانهای امیریه، لاله‌زار، استانبول ... و تسطیح خیابان چراغ برق نیز شروع شد. مغازه‌ها وادار به حذف اسامی خارجی از تابلوهای خود و استفاده از اسامی فارسی شدند.

دراین زمان، بلدیه دارای شش اداره شد که مشتمل بر اداره صحیه و معاونت عمومی، اداره محاسبات و عایدات، اداره امور خیریه، ساختمان./ دنیای اقتصاد، ش۳۳۶۷،چهارشنبه ۱۹ آذر ۱۳۹۳.

عمارت بلدیه تهران یا ساختمان شهرداری تهران ساختمان باشکوهی بود که به دستور موسیو گاسپار ایپکیان، ساخته شد./ بلدیه از دوره قاجار تا پهلوی اول - مؤسسه مطالعات تاریخ معاصر.

 

 

پشت شهرداری

 

گاسپار ایپکیانکه هنرپیشه حرفه‌ای بود و آگاهی بسیار از تئاتر مدرن داشت، برای تدریس در مدرسه هایگازیاندر1916م،  به تهران آمد و در مدت سه سالی که در تهران بود اقدام به اجرای نمایش هایی با هنرمندی برادرش، آرمن آرمنیان و سیرانوش کرد./ تئاتر ارمنیان در تهران - پایگاه مجلات تخصصی نور.

/ دانشنامۀ  ایرانیان ارمنی. تهران، هیرمند،1382.

استفاده از مطالب این سایت تنها با ذکر منبع بلامانع است.