آگهی

با پدیدار شدن مطبوعات و گسترش این رسانه مهم در میان مردم تهران قدیم آگهی‌ و تبلیغات فروش كالا و خدمات نیز در همان روزهای‌ اول باب گردید.

 نمونه‌ای‌ از آن آگهی‌‌ها در صفحه 215، كتاب تهران قدیم چاپ شده كه مربوط است به آگهی‌ فروش چراغِ «چراغ الماس» كه مراكز فروش را چنین معرفی‌ كرده:

 1. مغازه یك كلام. 2. مغازه قدیمی‌. 3. مغازه حسن‌زاده (ناصریه).

 

 

 

 

 

 

 

 نمونه دیگر از آگهی‌ در روزنامه صور اسرافیل چاپ شده كه آن هم مربوط است به افتتاح عكاس خانه روسی‌ خان در اول خیابان علاءالدوله (روبه‌روی‌ خانه امیر نظام) با این متن:

 «عكاس‌خانه‌ای‌ به طرز فرنگستان دایر كرده و اقسام عكس‌های‌ ممتاز اعلا در آن‌جا گرفته می‌‌شود.«

 در سال 1267ق. و در زمان صدارت امیركبیر شخصی‌ به نام موسیو روجیاری‌ اولین آگهی‌ تجاری‌ در ایران را در روزنامه وقایع اتفاقیه به چاپ رساند. قیمت آن هم از قرار تا چهار سطر یك هزار دینار و چنانچه بیشتر از چهار سطر بود، برای‌ هر سطر پنج شاهی‌ اضافه می‌‌شد و آن آگهی‌ به غذاهای‌ اروپایی‌ اختصاص داشت. / روزنامه همشهری، ش 3242.

نخستین باری كه پای آگهی های تجاری در ایران باز شد زمانی بود كه روزنامه وقایع اتفاقیه تازه منتشر می شد. امیركبیر به منظور انعكاس اخبار بلدیه، اقدام به چاپ این روزنامه كرده بود و اتفاقات شهر را در آن می نوشت. در همین زمان بود كه اولین آگهی تجاری به چاپ رسید. در سال 1267 ق و در زمان صدارت امیركبیر، شخصی به نام «مسیو روجیاری» اولین آگهی تجاری را در این روزنامه به چاپ رساند. این آگهی به تبلیغ غذاهایی اروپایی اختصاص یافته بود كه در تهران آن روز كم یافت می شد. تا مدت ها بعد از چاپ این آگهی ها، تنها خارجیان ساكن تهران، مشتریان چاپ آگهی بودند. بعدها تجار ایرانی متوجه تاثیر این گونه روش تبلیغاتی جدید شده و از آن استفاده كردند. در زیر به ذكر چندین آگهی درج شده در روزنامه های مختلف اواخر سلطنت قاجاریه و اوایل سلطنت پهلوی اول می پردازیم كه خالی از لطف نیست.

    چراغ برق جیبی:اگر می خواهید در زمستان شب ها بدون زحمت عبور كنید، به مغازه برق رفته چراغ برق جیبی خریداری كنید. توری چراغ زنبوری هم در مغازه به فروش می رسد.

نمره اعلان 165.سیرك اروپایی:آیا خبر دارید كه سیرك اروپایی با آرتیست های سیرك و بندبازهای ماهر مدت سه سال و نیم است كه با یك میلیون دلار مخارج، دور دنیا می گردد و اخیرا وارد تهران شده؟ بشتابید برای دیدن عملیات قابل توجه و محیرالعقول. شروع نمایش از شب پنجشنبه ساعت 8:30 الی 11.كل نمایش خیابان برج نوش جنب كلوب صاحب منصبان، قیمت بلیت: سه قران، پنج قران، یك تومان، لژ دو تومان. نمره اعلان 87.سینما :امشب سری پنجم پنجه ببر را با ترجمه فارسی در گراند سینما تماشا كنید.

 نمره اعلان 91.اطلاع:یك نفر جوان باسواد با داشتن شرایط لازمه و با اطلاع از امور فلاحت برای سرپرستی یكی از دهات دوردست و نزدیك حاضر است آقایان ملاكین كه طالب هستند پاچنار به میرزا احمد تریاك فروش مراجعه كنند.

 نمره اعلان 94.تشكر شاطرعلی:اینجانب شاطرعلی خشكه پز یك ماه قبل از قاطر افتادم كتف راستم شكست. رجوع كردم به شعبان یختی پز، گفت: 20 تومان می گیرم و دستت هم درست نخواهد شد. یكی از دوستان بنده را برد در كوچه غریبان نزد آقامحمدجعفر عباس اوف، مشارالیه مرا 15 روز معالجه كرد بدون اینكه چیزی از من مطالبه كند از خداوند كریم اجر او را خواستارم.

فروش عكس قاتل:عكس به دار زدن حسن مشكین آبادی كه اینجانب برداشته ام و نمونه آن را آقایان در جراید محترم احترام ملاحظه كرده اند به فروش می رسد. طالبان به عكاسخانه روشنایی واقع در خیابان ناصریه روبه روی دواخانه شورین مراجعه كنند.

بالماسكه 5 قران:از ساعت 9 بعد از ظهر در كافه لندن بالماسكه خواهد بود و بلیت ورودیه برای آقایان با ماسك پنج قران و بی ماسك 10 قران.

توالت ناخن:(بشارت) در مغازه مسیوآرمناك سلمانی روبه روی پستخانه، توالت ناخن با نهایت سلیقه به قیمت مناسب انجام می پذیرد.

    خانه در لاله زار:خانه ای كه دارای شش اتاق و حیاط و زیرزمین است ماهی 55 تومان اجاره داده می شود. طالبان به آژانس استیفانی خیابان اسلامبول رجوع كنند.

    شیخ حسن لنكرانی: خواهشمند است آقایانی كه قدیما و جدیدا از بنده كتاب و مجلات عاریه برده، لطفا رد كنند.

استفاده از مطالب این سایت تنها با ذکر منبع بلامانع است.