آشتیانی (میرزا هاشم)

میرزا هاشم آشتیانی‌ پسر حاج میرزا حسن آشتیانی‌ مجتهد است. میرزا هاشم جزو دستگیرشدگان مرحله اول كودتای‌ سیدضیایی‌ بود و بعد هم در صف مخالفان سردار سپه در جمع حامیان مدرس قرار گرفت. / از سید ضیاء تا بختیار، ص 20؛ احزاب سیاسی ایران، ص 60.

 میرزا هاشم نماینده مجلس شورای‌ ملی‌ بود و در دوران قدرت سردار سپه جلسات زیادی‌ از مجلس بر سر اعتبارنامه او جدال سختی‌ بین مدرس و تدین در گرفت كه مدت‌ها وقت مجلس را به خود اختصاص داد. / شرح زندگانی من، قسمت دوم از ج3، ص 406.

 زمانی‌ خانه او در باغ نخودی‌ معروف، بیرون دروازه دولت قرارداشت و بعدها وقتی‌ كه آمریكاییان اراضی‌ جنوب بهجت آباد را كه محوطه كالج آمریكایی‌ (دبیرستان البرز) است و متعلق به خواهر میرزا حسن مستوفی‌ و شوهرش جلال الدوله بوده و نزد بانك شاهنشاهی‌ انگلیس گرو بود خریداری‌ نمودند، میرزا هاشم آشتیانی‌ خود را در زمین‌های‌ بهجت آباد ذی‌ سهم می‌‌دانست و پس از اقامه دعوا، علی‌ اكبر داور از طرف آمریكایی‌‌ها به حكمیت تعیین می‌‌شود. او هم 54 هزار متر از این اراضی‌ را به میرزا هاشم می‌‌دهد و دعوا خاتمه پیدا می‌‌كند. / جغرافیای تاریخی شمیران، ج1، ص 160.

 مهدی‌ بامداد در صفحه 413 كتاب شرح رجال ایران، او را كه فرزند میرزا حسن مجتهد نامدار است از آقا زاده‌های‌ بی‌ شغل معرفی‌ می‌‌كند كه املاك زیادی‌ كسب نمود و عمری‌ را به قناری‌ بازی‌ و خوشگذرانی‌ گذراند و در سال 1328 خ. فوت كرد.

استفاده از مطالب این سایت تنها با ذکر منبع بلامانع است.