آبشارهای پسكوهك

این آبشار سه طبقه است. آبشار پسكوهك ، آبشاری زیبا در محاصره باغات میوه قرار دارد. در شمال دشت هویج، آبشار چُرند كاملا نمایان است . این آبشار سه پله ای بسیار جذاب در میان دره ای حد فاصل دو قله ریزان و آتشكوه قرار گرفته است. آب این آبشار از چشمه ای به همین نام تامین می شود و ارتفاع این آبشار به 45 متر می رسد كه از دامنه كوه به دره سرازیر می شود. برای رسیدن به این آبشار از طریق غرب دشت هویج میباشد كه پس از گذشتن از رودخانه و از طریق مسیر پاكوب ابتدا به دشت سوستون و سپس به آبشار خواهیم رسید .

در حدود هفتاد کیلومتری جاده کرج به چالوس یک مسیر فاعی واقع است که به آزادبر و طالقان منتهی می شود.در ابتدای فصل بهار در اطراف روستای وله،آبشارهای کوچک و بزرگ بسیاری بین کوه ها و دره های زیبای آن جاری است که جلوه زیبایی به مسیر می دهد.غار بسیار زیبا و عجیب یخ مراد نیز در این منطقه واقع است.عجیب از آن جهت که هوای درون غار بسیار سرد بوده و در تمام اوقات سال حاوی برف و یخ است. وارد شدن به این غار زیبا،وسایل و لوازم مخصوص کوهنوردی و غارنوردی می خواهد.ارتفاع این غار از سطح دریا 2500 متر است. دهانه غار سه متر پهنا و هشت متر ارتفاع دارد.یخ مراد سه تالار،یک دریاچه و یک آبشار یخی دارد.در این جا نباید بی گدار به آب و یا بهتر بگوییم به غار زد.در ادامه این مسیر به روستاهای آزادبر،دختر کلا،گراپ،دراپی،گته ده،آسکان،دهدر،جوستان و در انتها به شهرک طالقان می رسیم.

همچنین در این منطقه آبشارهای زیبای دره حسنکدر نیز دیدنی است.روستای زیبای حسنکدر در سه کیلومتری جنوب نسا و در کنار جاده چالوس واقع است. 3608N 5115E تحقیق و نگارش: مجید اسکندری

برچسب‌ها:
استفاده از مطالب این سایت تنها با ذکر منبع بلامانع است.