پارک‌ران

پارک‌ران - پارک‌ران‌ رویدادی ورزشی و دو نیمه ماراتنی است به طول 5 کیلومتر(Bachman, Rachel (10 July 2017). www.wsj.com.) این ورزش عمومی یک تجربه مثبت، خوشایند و فراگیر و برای همگان است و در اغلب کشورهای توسعه یافته استقبال شده و رایج است. این ورزش همگانی، رایگان و هفتگی است و در سراسر جهان توسط داوطلبان محلی سازمان‌دهی شده و اجرا می شود. زیرا با شرکت در آن می توانید؛ پیاده روی کنید، بدوید و یا ترکیبی از هر دو را انجام دهید. مهم این است که باید فعال شوید و از افسردگی، بیماری و اعتیاد، دوری گزینید و با دیگران مشارکت کنید و بخشی از جامعه باشید. حتی می توانید تماشا کنید، می‌توانید مهارت‌های جدیدی بیاموزید و سلامت و شادی خود را در فضای باز افزایش دهید. در هر شرایطی که هستید، پیر، جوان، زن، مرد و نه برای مدتی، بلکه برای همیشه می توانید در آن شرکت کنید. هر صبح جمعه(شنبه-در جهان) میلیون ها تن در سراسر جهان در پارک ها و فضاهای باز آنرا برگزار می کنند.

این ورزش شاخه ای به نام کودک پارک‌ران هم برای کودکان دارد. مسابقات پارک ران برای کودکان، مسابقات دویدن هفتگی، رایگان و 2 کیلومتری برای دوندگان چهار تا چهارده ساله است. والدین مجاز به همراهی و دویدن با فرزندان خود هستند. «برای پیاده روی ها، دوندگان و داوطلبان است که هر شنبه صبح در بیش از 2000 مکان در 23 کشور در پنج قاره برگزار می شود.»(  "Countries". www.parkrun.com. Retrieved 23 November 2021.) اندرو بادلی با زمان 13 دقیقه و 48 ثانیه رکورددار مرد و کیتلین آدامز با زمان 15 دقیقه و 38 ثانیه رکورددار زن این رشته در جهان اند.( "home | Lochiel parkrun | Lochiel parkrun". www.parkrun.com.au. Retrieved 7 August 2021.) در این ورزش دوستان جدیدی پیدا می‌کنید، احساس می‌کنید بخشی از جامعه محلی خود هستید و تناسب اندام خود را بهبود می‌بخشید. این ورزش را پل سینتون هیویت در 2 اکتبر 2004 در پارک بوشی در لندن، انگلستان تاسیس کرد. اولین رویداد دارای 13 دونده، بود که توسط او مدیریت شد. سینتون در زیمبابوه به دنیا آمد. او یک دونده باشگاهی با بهترین زمان شخصی در ماراتن 2 ساعت و 36 دقیقه شد.(        Saayman, Marianke (16 November 2017). "Founder of parkrun in Potchefstroom after 40 years". Potchefstroom Herald. Retrieved 9 November 2018.       "Q&A: parkrun Founder Paul Sinton-Hewitt – Men's Running UK". 27 February 2017) در سال 2004، سینتون هیویت از افسردگی رنج می برد و به دلیل آسیب دیدگی قادر به دویدن نبود. او می گوید که ایده پارک‌ران از زمان اقامتم در آفریقای جنوبی 20 سال قبل بود، جایی که او مسابقات رقابتی را تجربه کرده بود که در همان مسیر هر هفته در همان زمان برگزار می شد.(       "Saturday Live – Viv Groskop and Paul Sinton-Hewitt – BBC Sounds". BBC.) مجله سلامت عمومی در مطالعه ای در سال 2013 بر روی 7308 شرکت کننده در پارک‌ران گزارش داد که افراد مسن و افراد دارای اضافه وزن به خوبی در آن حضور دارند. مشارکت بدون محدودیت سنی بالا، بدون تجهیزات خاص و بدون هزینه است.( Stevinson, C.; Hickson, M. (15 August 2013). "Exploring the public health potential of a mass community participation event") یک مطالعه کیفی در سال 2015 توسط دانشگاه لافبورو نشان داده است که دوندگانی که برای اولین بار در پارک‌ران شرکت می کنند معمولاً انگیزه کاهش وزن یا بهبود آمادگی جسمانی خود را دارند. از سوی دیگر، طیف وسیعی از انگیزه‌های مختلف برای دوندگان وجود دارد تا به طور منظم شرکت کنند. در سال 2015، بیش از 80000 نفر هر هفته در پارک‌های سراسر جهان برای دویدن، دویدن و راه رفتن در پارک‌ران جمع می‌شدند - بیش از دو برابر تعداد افرادی که در ماراتن سالانه لندن شرکت می‌کنند.( "How parkrun became a global phenomenon )  پارک‌ران چیزی را که کاملاً متفاوت ارائه می‌دهد، اجتماع، فرصت، فضای باز، لذت ساده ورزش و حضور شادمانه مردم است. با این کار، نگرشی نو را از ورزش زنده کرده است.(              "How parkrun resurrected a vision of sport that has been lost for years".)

امید است، هر چه زودتر ورزشکاران و ورزش دوستان و دوستداران طبیعت، نسبت به ساماندهی این ورزش بین المللی و پرنشاط، در تهران و دیگر شهرها اقدام و آغاز کنند./مولف.

برچسب‌ها:
استفاده از مطالب این سایت تنها با ذکر منبع بلامانع است.