مجنون‌خان پازوکی

مجنون‌خان پازوکی - «... علیمرادخان زند که داعیه سلطنت داشت و اصفهان را هم تصرف کرده بود، با ۴۰ هزار سوار به قصد سرکوب آقامحمدخان قاجار روانه تهران شد. مردم تهران پذیرای او شدند و دروازه‌های شهر را بر روی او گشودند، و تهران به پایگاه عملیات جنگی علیمرادخان زند در برابر آقامحمدخان بدل شد. اما نه‌تنها کوشش‌های علیمردان‌خان برای سرکوب‌ خان قاجار به جایی نرسید، بلکه گرفتار شورش جعفرخان زند نیز شد و در راهِ جنگ با او، در حوالی اصفهان درگذشت.( اعتمادالسلطنه، محمدحسن‌، مرآة البلدان، ج۱، ۸۴۷، به کوشش عبدالحسین نوایی و هاشم محدث، تهران، ۱۳۶۷ش.؛ شیرازی، علیرضا، تاریخ زندیه، ج۱، ۴۶-۴۹، به کوشش و مقدمه ارنست بئیر، تهران، ۱۳۶۵ش.)

از سویی دیگر آقامحمدخان برای جنگ با جعفرخان از مازندران به جانب اصفهان لشکر کشید و در میانه راه، آهنگ تهران کرد، اما مردم تهران دروازه‌های شهر را بر او نگشودند و شهر را تسلیم نکردند. (شیرازی، علیرضا، تاریخ زندیه، ج۱، ۵۰، به کوشش و مقدمه ارنست بئیر، تهران، ۱۳۶۵ش.؛ موسوی‌اصفهانی، محمدصادق، تاریخ گیتی‌گشا، ج۱، ۲۶۲-۲۶۳، تهران، ۱۳۶۳ش.)

 آقامحمدخان نیز مجنون‌خان پازوکی را به محاصره تهران گماشت و خود به جانب اصفهان تاخت (مرآة البلدان، ج۱، ۸۴۷) و پس از پیروزی بر جعفرخان زند و تصرف اصفهان، (تاریخ زندیه، ج۱، ۵۰-۵۱) تهران را هم تسخیر کرد و یک سال پس از آن یعنی در روز یکشنبه ۱۱ جمادی‌الاول ۱۲۰۰ مطابق با اول نوروز آن سال در تهران بر تخت شاهی نشست و به نام خود سکه ضرب کرد و از آن تاریخ شهر تهران رسماً به عنوان پایتخت ایران شناخته شد./ مرآة البلدان، ج۱، ۸۴۸.

 

برچسب‌ها:
استفاده از مطالب این سایت تنها با ذکر منبع بلامانع است.