برونیر

برونیر-فرانسوی‌ها از زمان آقامحمدخان به فکر تجدید ارتباط با ایران افتاده دو تن از دانشمندان طبیعی‌دان خود را به نام برونیر  و اولیویه  در ظاهر به عنوان تحقیقات در رشته علوم طبیعی، از راه استانبول به ایران اعزام داشتند./ مأموریت ژنرال گاردان، 9.

این دو تن نامه‌ای از سفیر فوق‌العاده جمهوری فرانسه در دربار عثمانی برای حاج ابراهیم‌خان اعتمادالدوله صدراعظم ایران آوردند که در آن از تمایل فرانسوی‌ها به تجدید روابط دولتین ایران و فرانسه که پس از انقراض صفویه قطع شده بود صحبت شده بود. حاج‌ابراهیم‌خان به مناسبت گرفتاری‌های آقامحمدخان در جنگ‌های داخلی و فتح خراسان، جوابی مبنی بر تمایل متقابل ایران نسبت به این امر، به نامه مزبور داد و قضیه به همین‌جا خاتمه یافت./ محبوبی‌اردکانی.۱۳۷۰.

  در اوایل سال 1797 دو دانشمند فرانسوی به نام های برونیر و الیویه كه ظاهراً از طرف دولت جمهوری فرانسه برای انجام مأموریت علمی به ایران اعزام شده بودند، نامه‌ای برای ابراهیم خان اعتمادالدوله، صدر اعظم آقا محمد خان از طرف ریمون «ورنیناك» سفیر فرانسه در دربار عثمانی، آوردند كه سفیر پیشنهاد برقراری روابط دوستانه و مبادلات تجاری بین دو كشور را كرده بود؛ حاج ابراهیم خان در پاسخ نوشت: «ما … مایلیم اساس حسن تفاهم را برقرار كرده و با اعزام سفیر و مكاتبات دوستانه باب اتحاد و اتفاق بین دو كشور را مفتوح سازیم»/علي بابايي. 1375. 281.

برچسب‌ها:
استفاده از مطالب این سایت تنها با ذکر منبع بلامانع است.