انجمن جنوبى

انجمن جنوبى در محرم 1325ق، توسط عده‌‌اى از شیرازیان ساكن تهران بنیان نهاده شد. پس از مدتى به نقل ناظم‌‌الاسلام اهالى كرمانى تهران نیز به تشویق ناظم‌‌الاسلام به آن پیوستند و از آن پس انجمن جنوبى یا اتحادیه فارس و كرمان با همكارى اهالى این دو ولایت به فعالیت خود ادامه داد. (تاریخ بیدارى ایرانیان، ج 4، ص 102) انجمن جنوبى در منزل نایب‌‌الصدر شیرازى و به صورت هفتگى، در روزهاى جمعه تشكیل جلسه مى‌‌داد. / صوراسرافیل، ش 21، ص 7.

 در شعبان 1325ق، روزنامه نداى وطن اعلام كرد كه بزرگان و  اهالى كرمان، خود رأساً تشكیل انجمنى به نام انجمن كرمان دادند. این نكته روشن نشده است كه انجمن كرمان پس از تشكیل، همكارى خود را با انجمن جنوبى قطع كرده، یا اینكه كرمانیان به موازات فعالیت در انجمن كرمان به همكارى خود با انجمن جنوبى نیز ادامه مى‌‌داده‌‌اند؟

 انجمن كرمان ظاهراً توسط شمارى از بزرگان و سرشناسان كرمانى تشكیل شد، ابتدا شیخ‌‌الملك كرمانى و پس از مدتى ركن‌‌الممالك به سمت ریاست انجمن انتخاب شدند. ازدیگر اعضاى آن مى‌‌توان ناظم‌‌الاسلام، موقرالملك و مستشار دیوان را نام برد. جلسات انجمن در روزهاى سه‌‌شنبه و جمعه هر هفته در محل انجمن كه توسط موقرالملك اهدا شده بود تشكیل مى‌‌شد. مستشار دیوان نیز تامین پاره‌‌اى از مخارج و هزینه انجمن را به عهده گرفته بود. / نداى وطن، ش 62، ص 40.

 انجمن هدف خود را از تشكیل، علاوه بر حمایت از مجلس شوراى ملى تلاش در مقام آبادى كرمان و آسایش كرمانیان اعلام كرد، لذا سعى بسیار كرد تا دولت، حاكم مقتدرى را جهت فرو نشاندن هرج و مرج و ایجاد آرامش و امنیت به كرمان گسیل كند. / همان‌‌جا.

استفاده از مطالب این سایت تنها با ذکر منبع بلامانع است.