امیریه (خیابان)

كامران میرزا نایب‌‌السلطنه پسر ناصرالدین شاه كه در دوران سلطنت پدرش وزارت جنگ و حكومت تهران را داشت، به نام امیركبیر شهرت یافت. او در خیابان امیریه امروز باغ بزرگى به نام امیریه داشت كه به همین مناسبت این خیابان بدین نام مشهور شد. ساختمان فعلى دانشكده افسرى نیروى زمینى مقابل مجلس شوراى اسلامى همان باغ بزرگ یا عمارت كامران میرزا است، كه نزدیك دروازه قدیم باغ‌‌شاه بوده است. البته خیابان ضلع شرقى باغ امیریه یعنى از چهار راه سپه امروز به جنوب هم امیریه نام داشت. خیابان امیریه یكى از اشرافى‌‌ترین خیابان‌‌هاى تهران قدیم بود كه منازل رجال در آن واقع بود و از تفرجگاه‌‌هاى دل‌‌انگیز مردم تهران به شمار مى‌‌رفت. اولین كالسكه‌‌هاى مجلل و زیبا در این خیابان به حركت در آمد و شاهزاده ناصرالدوله كه در همین خیابان منزل داشت، نخستین كسى بود كه درشكه‌‌اى به سبك اروپایى با شش اسب براى خود ساخته بود كه در خیابان امیریه در برابر چشمان كنجكاو و حیرت زده مردم رفت و آمد مى‌‌كرد. / تهران عهد ناصرى، ص 226.

 این خیابان از میدان توپخانه شروع و به دروازه باغ‌‌شاه منتهى مى‌‌شد كه از میدان تا خیابان غربى میدان مشق به نام خیابان امیریه، از خیابان یوسف آباد تا باغ امیریه كامران میرزا به نام امیریه و از آن‌‌جا تا دروازه باغ شاه به نام خیابان باغ شاه مشهور بود.

 روزنامه ایران این خیابان را بیشتر معرفى مى‌‌كند: «.. دیگر كوچه و خیابانى است كه از دروازه مغربى توپخانه جدید ابتدا شده الى نزدیك دروازه اسب دوانى مى‌‌رود و امسال تازه طرفین این خیابان را هم درخت كاشته‌‌اند، طرف راست این خیابان میدان مشق است. بعد از آن خانه و باغ الله وردى خان سرتیپ اول توپخانه از آن مى‌‌گذرد و به مریض‌‌خانه مى‌‌رسد. این مریض‌‌خانه چندى است بنا شده یعنى چهار سال، داراى عمارت و محوطه بسیار عالى مى‌‌باشد، طرف دست چپ باستیان و قورخانه و انبارهاى قورخانه است و دكاكین و خانه‌‌هاى كسبه و غیره... .» / روزنامه ایران، ش 318، نهم ربیع الثانى 1294.

استفاده از مطالب این سایت تنها با ذکر منبع بلامانع است.